„Jestem przekonany, że piosenki Małej Orkiestry Dni Naszych staną się wspaniałym narzędziem wspierającym rozwój najmłodszych i przyczynią się do przyswajania przez nich ważnej i potrzebnej wiedzy w zakresie bezpieczeństwa, norm społecznych i budowania przyjaznych relacji międzyludzkich.”
Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak

„Edukacja przez zabawę, uśmiech i muzykę” – to motto towarzyszy od 1988 roku zespołowi „Mała Orkiestra Dni Naszych”.

Nasze koncerty i płyty to nie tylko zabawa, ale szeroka profilaktyka zgodna z Narodowym Planem Działań na Rzecz Dzieci (zdrowy tryb życia i zwiększanie jakości edukacji poprzez poznawanie świata).

Pomysłodawcą idei jest założyciel i lider zespołu, Jerzy Kobyliński, pedagog z wykształcenia, kompozytor i autor całości materiału.

Jerzy Kobyliński z dziećmi

Najważniejszym dziełem Małej Orkiestry Dni Naszych jest „Dziecięcą Trylogią Muzyczną”, zwana też „Małą Profilaktyką”, czyli trzy płyty: „Piosenki zdrowych dzieci” (2015), „Piosenki mądrych dzieci” (2016) oraz „Piosenki ekodzieci” (2018) . To zdecydowanie prekursorski w skali ogólnopolskiej, koncepcyjny, przemyślany zbiór utworów, które nie tylko bawią, łatwo wpadają w ucho młodego słuchacza, ale przede wszystkim uczą zdrowego, mądrego i ekologicznego trybu życia. Piosenki te są doskonałym materiałem dydaktycznym dla wychowawców i pedagogów w szkołach i przedszkolach, a także dla rodziców i opiekunów. Mądre, a zarazem niebanalne teksty, oraz melodyjne kompozycje są kluczem do kreatywnego sięgania po naukę i pochłaniania wiedzy przydatnej w życiu.

Kilka ostatnich płyt objął Patronatem Honorowym Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, oraz Jerzy Owsiak i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a także TVP ABC, gdzie teledyski z piosenkami zespołu są często prezentowane. W roku szkolnym 2014/2015  piosenka "Nie ma jak dom" znalazła się w Elementarzu XXI w. (wydawca Nowa Era) i trafiła do wszystkich trzecioklasistów w Polsce. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne dołącza nasze piosenki do materiałów dedykowanym nauczycielom.

Mała Orkiestra Dni Naszych z dzieciakami

Nasze koncerty dla dzieci:

Czas trwania wszystkich przedstawień to ok. 45-50 minut. Jest to sprawdzony, optymalny czas, podczas którego dziecko jest w stanie skoncentrować się na dynamicznej akcji. Podczas koncertu prezentujemy wyłącznie muzykę i śpiew na żywo, bez jakichkolwiek playbacków. Przekaz koncertów podany jest językiem komunikatywnym, adekwatnym do wieku odbiorców. To nieustająca interakcja z dziećmi, które non stop biorą żywy udział w śpiewaniu (również z nami na scenie), konkursach i dialogach z artystami. Jest to edukacja przez uśmiech, humor i zabawę, pozbawiona nudy i sztampy.

Mniejsze koncerty grane są zazwyczaj w trzyosobowym, podstawowym składzie: Jerzy Kobyliński - prowadzenie, śpiew, gitara, Rafał Czapliński - śpiew, gitara, harmonijka ustna, Paweł Skolimowski – śpiew, ukulele, gitara (wymiennie z Danielem Narożnikiem).

Większe koncerty gramy w składzie pięcioosobowym, który gwarantuje ciekawe instrumentarium i pełnię brzmienia, jak z płyty. Dlatego też, jeśli możliwości organizatora na to pozwalają, z całą mocą rekomendujemy skład pełny. W tej opcji występują z nami znakomici, profesjonalni muzycy: Paweł Sulej – akordeon, oraz Łukasz Potera – obój i fortepian. 

Zespół istnieje od 1988 roku. W dyskografii 16 płyt dla dorosłych i 9 dla dzieci. 

Więcej o twórczości "dorosłej":  odn.pl