Tym razem, główny bohater Kubuś, podejmuje szokującą decyzję: "nie będę chodził do szkoły!" Kubuś twierdzi, że szkoła jest nudna i nieprzydatna. Jednak jego nierozsądny bunt weryfikuje samo życie.

Okazuje się bowiem w trakcie spektaklu, że Kubuś ma poważne kłopoty z najprostszymi, codziennymi zadaniami np. w sklepie, w podróży, na ulicy.

Wychodzi na to, że bez znajomości matematyki, przyrody, języków obcych czy geografii nie da się normalnie funkcjonować we współczesnym świecie.

Po serii niepowodzeń wynikających z niewiedzy, Kubuś postanawia szybko wrócić do szkoły i zostać wzorowym uczniem. W wersji dla przedszkoli, spektakl ma za zadanie "oswoić" dzieci z tematyką szkolną.

W wersji dla uczniów szkoły podstawowej, spektakl niesie jedno proste, ale ważne przesłanie: uczymy się nie dla szkoły, ale dla samych siebie, a wiedza zdobyta w szkole ma wielki wpływ na to kim jesteśmy i jak żyjemy. Piosenki z płyty "Piosenki młodych odkrywców"

Autorem wszystkich utworów i scenariuszy spektakli dla dzieci, wykonywanych przez zespół „Mała Orkiestra Dni Naszych” jest Jerzy Kobyliński.

Wszystkie prawa, łącznie z prawem autorskim są zastrzeżone.

Wykorzystywanie do celów zarobkowych, w całości lub we fragmentach, bez wiedzy i pisemnej zgody Autora jest prawnie zabronione.

Autor wyraża zgodę na wykorzystywanie piosenek do celów niekomercyjnych przez przedszkola, szkoły i instytucje kulturalno-oświatowe.