ekodzieciPo „Piosenkach zdrowych dzieci” (2015) oraz „Piosenkach mądrych dzieci” (2016), ukazuje się płyta „Piosenki ekodzieci” (2018).

Tym wydawnictwem zespół „Mała Orkiestra Dni Naszych” kończy pracę nad dotychczas najważniejszym swoim dziełem: „Dziecięcą Trylogią Muzyczną”, zwaną również „Małą Profilaktyką”.

To zdecydowanie prekursorski w skali ogólnopolskiej, koncepcyjny, przemyślany zbiór piosenek, które nie tylko bawią, łatwo wpadają w ucho młodego słuchacza, ale przede wszystkim uczą zdrowego, mądrego i ekologicznego trybu życia.

Piosenki te są doskonałym materiałem dydaktycznym dla wychowawców i pedagogów w szkołach i przedszkolach, a także dla rodziców i opiekunów.

„Piosenki ekodzieci” mówią językiem prostym, adekwatnym do wieku odbiorcy o najważniejszych sprawach w relacji człowiek-przyroda: o marnowaniu jedzenia, o smogu, o segregacji odpadów, wreszcie o uzależnieniu od smartfonów, i wielu innych.

Mądre, a zarazem niebanalne teksty, oraz melodyjne kompozycje są kluczem do kreatywnego sięgania po naukę i wiedzę przydatną w życiu.

madreMała Orkiestra Dni Naszych nagrywając drugą część Dziecięcej Trylogii Muzycznej, konsekwentnie trzymała się swojego motta: „edukacja przez muzykę i zabawę”.

Tym razem Zespół Jurka-Ogórka odpowiada na pytanie: „co to znaczy być mądrym dzieckiem?”.

W otaczającym nas świecie, niebezpieczeństwo czyha w sieci, w domu, na ulicy, wszędzie. Trzeba znać nie tylko swoje prawa, ale i obowiązki, wiedzieć, jak dbać o przyjaźń, co to jest honor, na czym polega „mądra” odwaga, dlaczego warto pomagać innym ludziom, wreszcie jak być młodym patriotą.

Mądre dziecko zna zagrożenia, ale jednocześnie otwarte jest na świat i ludzi. Mądre dziecko pochłania wiedzę, jest radosne i szczęśliwe. I tylko takie dziecko ma szansę na sukces w przyszłości.

Poprzednia płyta dotyczyła edukacji prozdrowotnej. Tym razem, Zespół koncentruje się na sprawach „społeczno-kulturowych”.

Płyta pod honorowym patronatem Rzecznika Praw dziecka oraz Jerzego Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

zdrowePierwsza część „Dziecięcej Trylogii Muzycznej”. Czy piosenki są tylko do zabawy? Czy profilaktyka dla dzieci musi być nudna?

Nie! Ta płyta, skierowana do dzieci 4-13 lat, jako pierwsza w Polsce podejmuje ważne, trudne i potrzebne tematy w sposób lekki, komunikatywny, nie pozbawiony żartu i uśmiechu.

Piosenki między innymi o ograniczonym zaufaniu do obcych, niezdrowej żywności, kulturze osobistej, zwierzaku domowym, marnowaniu czasu przed komputerem, roli sportu, prawach dziecka, nadają się jednocześnie do super zabawy, ale także uczą i wychowują.

Jednym słowem, wszystko co dziecko powinno wiedzieć o zdrowym i bezpiecznym życiu, bez sztampy i nudy.

Płyta pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka.

ListDo tej pory, brakowało w Polsce wydawnictwa płytowego, przeznaczonego dla dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym o tematyce bożonarodzeniowej. Nie chodzi tu ani o klasyczne kolędy, ani o pastorałki, których w sklepach muzycznych jest dużo. Zespół „Mała Orkiestra Dni Naszych” płytą „List do świętego Mikołaja” wypełnia tę pustkę, oddając do rąk słuchacza piosenki wszechstronnie opisujące najpiękniejsze święta w roku, nadające się do słuchania przez całą rodzinę, przy choince i wigilijnym stole.

Obok lekkich, żartobliwych utworów opisujących świąteczną rzeczywistość („Choinka i rodzinka”, „Kolędnicy na mojej ulicy”), na płycie znajdziemy piosenki dla starszych dzieci, a nawet dorosłych, poważniejsze, refleksyjne, zadające pytania („Wolne krzesło przy stole”, czy tytułowa „List do świętego Mikołaja”).

Nie zabraknie też tematyki sylwestrowej, przewrotnie ukazującej problem zwierząt wystraszonych hałasami noworocznych zabaw („Petardy w Sylwestra”).

Ta uniwersalna płyta i utwory na niej zawarte, zapewne będą wracać co rok, w grudniu, w rozgłośniach radiowych i na półki sklepów muzycznych.

Płyta pod honorowym patronatem Rzecznika Praw dziecka oraz Jerzego Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

GIMNAZJUM

Proponujemy Państwu cykl koncertów profilaktycznych, przeznaczonych dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych (również dla klas VII-VIII szkół podstawowych). Każdy z koncertów jest autonomiczny i dotyczy osobnych zagadnień.

Wykonawcy opowiadają w męski, prawdziwy i bezpardonowy sposób o swoich obserwacjach wyniesionych bezpośrednio z tzw. środowiska artystycznego. Swoją wiedzę i doświadczenie przekazują bez mentorskiego tonu, używając języka trafiającego do młodego człowieka. Tłem tych opowieści są piosenki własnego autorstwa grane na żywo, pochodzące z oficjalnych płyt Zespołu, nawiązujące w treści do meritum koncertu, oraz utwory światowej klasyki rockowej, znanej i kochanej przez młodzież.

Koncert trwa ok. 45 minut.  Dowodem na żywe zainteresowanie tematyką jest częsta korespondencja z młodą publicznością za pomocą mediów społecznościowych, gdzie słuchacze zadają liczne pytania Zespołowi, czasem proszą o wskazówki, a niekiedy o pomoc.

Najlepszą rekomendacją są kolejne zaproszenia i dalsza chęć współpracy szkół i domów kultury, gdzie Zespół już występował.  

Wykonawcy:
Jerzy Kobyliński – gitara, śpiew, scenariusz i prowadzenie koncertu
Rafał Czapliński – harmonijka ustna, gitara, śpiew
Paweł Skolimowski – gitara, śpiew.