emocje plyta“EMOCJE” (2023) - to jedenasta płyta zespołu, zawierająca 12 piosenek dla dzieci (starsze przedszkole i szkoła podstawowa) o charakterze edukacyjno-profilaktycznym.

W czasach szalonego tempa życia, stresu, nadmiaru bodźców i pogorszenia się kondycji psychicznej dzieci i młodzieży, którego efektem najczęściej jest ucieczka do świata wirtualnego, postanowiliśmy stworzyć płytę, która pomoże zrozumieć dzieciom co przeżywają i spełniać rolę muzycznej instrukcji obsługi najważniejszych emocji. Tytuły piosenek są najlepszym opisem merytorycznej zawartości płyty. Oto niektóre z nich: Pan Smutek, Pokonać gniew, Mały zazdrośnik, Wyrzuć focha, Kłamczuszek.

Płyta Emocje może być dobrym wstępem do profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i przyczynkiem do rozmów na zajęciach, a więc pomocą dydaktyczną w szkołach podstawowych i przedszkolach.

“Mądrowskazy” (2020) - to dziesiąta, jubileuszowa płyta zespołu, zawierająca 14 piosenek dla dzieci (starsze przedszkole i szkoła podstawowa) o charakterze edukacyjno-profilaktycznym, bezpośrednio nawiązująca do starszych wydawnictw. Piosenki zawarte na płycie mają za zadanie przybliżenie dzieciom postaw prospołecznych oraz definiują adekwatnym, ściśle dostosowanym do wieku odbiorców językiem pojęcia: wolność, tolerancja, obowiązkowość, odporność na wirusy.

Zespół podejmuje także ważkie i niełatwe tematy: świadomość swojego ciała i jego ochrona, wpływ reklam na nasze życie, czy radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych. Lekkość i delikatność warstwy tekstowej oraz brak odnośników do jakiejkolwiek ideologii sprawiają, że piosenki mają charakter bardzo uniwersalny i mogą stanowić doskonały punkt wyjścia do dyskusji podczas zajęć w przedszkolach i szkołach.

Po „Piosenkach zdrowych dzieci” (2015) oraz „Piosenkach mądrych dzieci” (2016), ukazuje się płyta „Piosenki ekodzieci” (2018).

Tym wydawnictwem zespół „Mała Orkiestra Dni Naszych” kończy pracę nad dotychczas najważniejszym swoim dziełem: „Dziecięcą Trylogią Muzyczną”, zwaną również „Małą Profilaktyką”.

To zdecydowanie prekursorski w skali ogólnopolskiej, koncepcyjny, przemyślany zbiór piosenek, które nie tylko bawią, łatwo wpadają w ucho młodego słuchacza, ale przede wszystkim uczą zdrowego, mądrego i ekologicznego trybu życia.

Piosenki te są doskonałym materiałem dydaktycznym dla wychowawców i pedagogów w szkołach i przedszkolach, a także dla rodziców i opiekunów.

„Piosenki ekodzieci” mówią językiem prostym, adekwatnym do wieku odbiorcy o najważniejszych sprawach w relacji człowiek-przyroda: o marnowaniu jedzenia, o smogu, o segregacji odpadów, wreszcie o uzależnieniu od smartfonów, i wielu innych.

Mądre, a zarazem niebanalne teksty, oraz melodyjne kompozycje są kluczem do kreatywnego sięgania po naukę i wiedzę przydatną w życiu.

Mała Orkiestra Dni Naszych nagrywając drugą część Dziecięcej Trylogii Muzycznej, konsekwentnie trzymała się swojego motta: „edukacja przez muzykę i zabawę”.

Tym razem Zespół Jurka-Ogórka odpowiada na pytanie: „co to znaczy być mądrym dzieckiem?”.

W otaczającym nas świecie, niebezpieczeństwo czyha w sieci, w domu, na ulicy, wszędzie. Trzeba znać nie tylko swoje prawa, ale i obowiązki, wiedzieć, jak dbać o przyjaźń, co to jest honor, na czym polega „mądra” odwaga, dlaczego warto pomagać innym ludziom, wreszcie jak być młodym patriotą.

Mądre dziecko zna zagrożenia, ale jednocześnie otwarte jest na świat i ludzi. Mądre dziecko pochłania wiedzę, jest radosne i szczęśliwe. I tylko takie dziecko ma szansę na sukces w przyszłości.

Poprzednia płyta dotyczyła edukacji prozdrowotnej. Tym razem, Zespół koncentruje się na sprawach „społeczno-kulturowych”.

Płyta pod honorowym patronatem Rzecznika Praw dziecka oraz Jerzego Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Pierwsza część „Dziecięcej Trylogii Muzycznej”. Czy piosenki są tylko do zabawy? Czy profilaktyka dla dzieci musi być nudna?

Nie! Ta płyta, skierowana do dzieci 4-13 lat, jako pierwsza w Polsce podejmuje ważne, trudne i potrzebne tematy w sposób lekki, komunikatywny, nie pozbawiony żartu i uśmiechu.

Piosenki między innymi o ograniczonym zaufaniu do obcych, niezdrowej żywności, kulturze osobistej, zwierzaku domowym, marnowaniu czasu przed komputerem, roli sportu, prawach dziecka, nadają się jednocześnie do super zabawy, ale także uczą i wychowują.

Jednym słowem, wszystko co dziecko powinno wiedzieć o zdrowym i bezpiecznym życiu, bez sztampy i nudy.

Płyta pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka.

Do tej pory, brakowało w Polsce wydawnictwa płytowego, przeznaczonego dla dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym o tematyce bożonarodzeniowej. Nie chodzi tu ani o klasyczne kolędy, ani o pastorałki, których w sklepach muzycznych jest dużo. Zespół „Mała Orkiestra Dni Naszych” płytą „List do świętego Mikołaja” wypełnia tę pustkę, oddając do rąk słuchacza piosenki wszechstronnie opisujące najpiękniejsze święta w roku, nadające się do słuchania przez całą rodzinę, przy choince i wigilijnym stole.

Obok lekkich, żartobliwych utworów opisujących świąteczną rzeczywistość („Choinka i rodzinka”, „Kolędnicy na mojej ulicy”), na płycie znajdziemy piosenki dla starszych dzieci, a nawet dorosłych, poważniejsze, refleksyjne, zadające pytania („Wolne krzesło przy stole”, czy tytułowa „List do świętego Mikołaja”).

Nie zabraknie też tematyki sylwestrowej, przewrotnie ukazującej problem zwierząt wystraszonych hałasami noworocznych zabaw („Petardy w Sylwestra”).

Ta uniwersalna płyta i utwory na niej zawarte, zapewne będą wracać co rok, w grudniu, w rozgłośniach radiowych i na półki sklepów muzycznych.

 Płyta pod honorowym patronatem Rzecznika Praw dziecka oraz Jerzego Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.